Nem telik el úgy nap, hogy ne böngészném végig a napi hírek gazdasági, belföldi és egyéb munkámmal kapcsolatos, azt befolyásoló híreit. Így akadtam rá a Piac és Profit Gazdaság rovatának egy cikkére (Forrás: http://www.piacesprofit.hu/gazdasag/a-kkv-k-jelentik-a-kiutat-a-gazdasagi-valsagbol/), ami több ponton megfogalmazza a Lehetőség Menedzsment blog által most már több mint egy éve vallott gondolatait.
„Az élet fintora, hogy amikor a válság kitörési pontján végre cselekvésre szánjuk el magunkat, akkor hirtelen latba vetünk mindent, amit tudunk, hatékonyabban, keményebben, innovatívabban dolgozunk, mint valaha, mert a változtatásra kapott felhatalmazás a kevéssé hatékony régi módszereinket szélvészként söpri el.” Valóban, a régi jól bevált ötletek, megoldások már nem szolgálnak gyógyírként az előttünk álló nehézségekre. Számos cikkben feszegettük mi is, hogy megújulni, akarni változtatni elengedhetetlen a 21. században, ahogyan az is, hogy belássuk, egy problémával állunk szemben, amely megoldása ott kezdődik, hogy ezt elfogadom, és amellett döntök, hogy változtatni szeretnék ezen, azaz a tettek mellett a gondolatiságra, szemléletre is érdemes hangsúlyt fektetnünk.
„Görögország, Spanyolország és Portugália egyaránt olyan fiatal demokrácia, amely 1973 és 1975 között egy korábbi diktatúra helyén született. Ma ezek az országok a kamaszkorból tartanak a felnőttkor felé, és ehhez az átmenethez újfajta felelősségérzet szükséges.” Ez természetesen igaz Magyarországra is. Ha körbenézünk a kkv szektor cégvezetői között, gyakran tapasztaljuk, hogy valami még nem áll a vállalkozók rendelkezésére, valami még hibádzik, nem teljesen kerek. Egyrészt a fent említett szemlélet, gondolkodásmód, másrészt a jelenben való megélés előtérbe helyezése a jövő vízionalizálása helyett, illetve az objektivitás hiánya. Azonban ahhoz, hogy a cég ne csak túléljen, hanem haladjon előre az úton, esetleg még prosperáljon is, ezek elengedhetetlenek, ugyanis kamaszkori daccal, nem tudomásulvétellel, akaratossággal és elutasítással nem lehet a céget előre vinni.
„A válságból való kilábaláshoz szükséges erőfeszítés legalább fele a gondolkodásmód megváltoztatásához szükséges, ezt a behaviorista közgazdászok a régimódi gondolkodás megrögzött költségeinek felszámolásaként aposztrofálnák. Amikor a többség belső ellenállásán túllépve belátja, hogy valódi változtatás szükséges, akkor a válság lezárásának feladata már viszonylag egyszerű, sőt erőt is ad.” És a mi vesszőparipánk, vagyis a gondolkodásmód, szemléletváltozás is említést érdemelt a cikkben, aminek külön örülünk.
Csak emlékeztetőül, például az alábbi bejegyzéseink hasonló gondolatokat feszegetnek, érdemes újraolvasni őket:
A XXI. század vezetőjének fogalomgyűjteménye
http://lehetosegmenedzsment.blog.hu/2012/03/19/a_xxi_szazad_vezetojenek_fogalomgyujtemenye_1
http://lehetosegmenedzsment.blog.hu/2012/03/26/a_xxi_szazad_vezetojenek_fogalomgyujtemenye_2
http://lehetosegmenedzsment.blog.hu/2012/04/04/a_xxi_szazad_vezetojenek_fogalomgyujtemenye_3
http://lehetosegmenedzsment.blog.hu/2012/04/10/a_xxi_szazad_vezetojenek_fogalomgyujtemenye_4
A cég értéke
http://lehetosegmenedzsment.blog.hu/2012/03/01/a_ceg_erteke
Az üzleti sikerhez vezető út
http://lehetosegmenedzsment.blog.hu/2012/03/05/az_uzleti_sikerhez_vezeto_ut
http://lehetosegmenedzsment.blog.hu/2012/03/09/az_uzleti_sikerhez_vezeto_ut_peldakkal
A dolgozók ötleteivel spórolhatnak a cégek
http://lehetosegmenedzsment.blog.hu/2012/07/18/a_dolgozok_otleteivel_sporolhatnak_a_cegek
Amikor lehetetlennek tűnő…
http://lehetosegmenedzsment.blog.hu/2012/09/25/amikor_lehetetlennek_tuno